نسل جدید تحریم‌ها علیه ایران؛ آینده اینترنت اشیا و فناوری اطلاعات در خطر است؟

لوازم کامپیوتر ساخت ایران | برند های ایرانی قطعات کامپیوتر ! حمایت از کالا ایرانی

نسل جدید تحریم‌ها علیه ایران؛ آینده اینترنت اشیا و فناوری اطلاعات در خطر است؟

شرکت کویکتل قصد دارد مانع فعال‌شدن ماژول‌هایش در ایران و روسیه شود، اما تبعات این تصمیم چیست؟

کویکتل چیست ؟ محصولات Quectel چیست ؟

شرکت کویکتل یکی از تولیدکنندگان ماژول‌های مخابراتی و ارتباطی است که محصولات آن در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این شرکت تحریم‌های جدیدی علیه ایران و روسیه تدارک دیده است تا استفاده از محصولاتش در این دو کشور غیرممکن شود.

پیامد های تحریم کویکتل علیه ایران و روسیه چیست ؟

به‌نظر می‌رسد کویکتل قصد دارد. از ابتدای سال ۲۰۲۳، مانع رجیستر شدن ماژول‌های ارتباطی این شرکت در روسیه و ایران شده و ماژول‌های GNSS نیز پس از دریافت آپدیت جدید، امکان موقعیت‌یابی نداشته باشند.

ایمیل یک شرکت سازنده ماژول به شرکای تجاری‌اش از احتمال اعمال نسل جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران حکایت دارد. بر این اساس از ابتدای سال ۲۰۲۳، ماژول‌های تولیدی شرکت «کویکتل» (Quectel)، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده ماژول‌های حوزه فناوری. در کشورهای روسیه و ایران فعال نخواهند شد. تحقق چنین موضوعی می‌تواند تبعات بسیاری برای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و آینده IoT داشته باشد. اما تداوم این تحریم‌ها می‌تواند حتی بازار موبایل در ایران را با مشکل مواجه کند.


نسل جدید تحریم‌ها علیه ایران؛ آینده اینترنت اشیا و فناوری اطلاعات در خطر است؟


تبعات تحریم علیه ایران توسط Quectel چیست ؟

اما پرسش اصلی اینجاست که چنین تحریمی تا چه حد عملی و جدی است و چه تبعاتی به‌دنبال دارد؟ باید بدانیم چند شرکت بزرگ در دنیا همچون کوالکام و مدیاتک در زمینه تولید تراشه فعالیت می‌کنند. شرکت‌های تکنولوژی‌محور دیگری نیز هستند. که برای استفاده از قابلیت‌های این چیپست‌ها، آن‌ها را روی یک بُرد مدار الکترونیکی از پیش طراحی شده قرار داده و به‌اصطلاح «ماژول» تولید می‌کنند.

جنگ ماژولی ؟

برای تولید محصولات و کالاهایی که به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد نیز به استفاده از این ماژول‌ها نیاز است. در اکثر کالاهای الکترونیکی از ماژول‌های مختلفی استفاده شده است؛ به‌طور مثال یک دستگاه ردیاب خودرو نیاز به یک ماژول GPS برای مشخص کردن مختصات جغرافیایی و ماژول GSM جهت ارسال نقطه به سرور دارد.

شرکت کویکتل (Quectel) یکی از تولیدکنندگان مطرح ماژول‌های M2M است که سهم بازار تقریباً ۳۷ درصدی در دنیا دارد. ماژول‌های GSM ،۴G ،۵G و GPS این شرکت در محصولات مختلف داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت‌های ایرانی سازنده محصولاتی که نیاز به هر نوع ارتباط IoT (اینترنت، SMS، تماس) یا تشخیص موقعیت جغرافیایی دارند، می‌توانند به‌راحتی از ماژول‌های Quectel در محصولات خود استفاده کنند.

نسل جدید تحریم‌ها علیه ایران؛ آینده اینترنت اشیا و فناوری اطلاعات در خطر است؟

ماجرای تحریم ایران از سوی کویکتل چیست ؟

همان‌طور که پیش از این به آن اشاره شد، کویکتل تصمیم گرفته است تا از ابتدای سال آینده میلادی ایران را در فهرست تحریمی‌های ماژول‌های خود قرار دهد.

اگر سری به سایت این شرکت بزنید، خواهید دید امکان ثبت‌نام با هویت ایرانی در آن فراهم نیست و این شرکت به‌طور مستقیم به ایران محصول عرضه نمی‌کند. عادلی با تأیید این موضوع به دیجیاتو گفت: «خیلی از هسته‌ها و نیازهای اولیه این شرکت از سوی شرکت‌های دیگری همچون کوالکام که شرکتی آمریکایی است، تأمین می‌شود. کویکتل یک شرکت چینی است که تحت تأثیر هر اتفاق و تحریمی می‌تواند بازار جهانی خود را از دست داده و به ورطه نابودی کشیده شود. سهم بازار ایران برای آن‌ها ناچیز است و اصلاً تمایلی ندارند هیچ ریسکی را در این زمینه تحمل کنند. این شرکت چند سال پیش در دوران برجام در ایران فعالیت کرده، اما زمانی که تحریم‌ها بازگشت، در کمتر از چند روز کلیه ارتباطاتش را با مشتریان ایرانی خود قطع کرد.»

, ,
فعال رسانه ای و بلاگر حوزه تکنولوژی

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *