جایگزین توییتر : شبکه اجتماعی ویراستی ! معرفی پلتفرم ویراستی | دانلود ویراستی

جایگزین توییتر : شبکه اجتماعی ویراستی ! معرفی پلتفرم ویراستی | دانلود ویراستی

جایگزین توییتر : شبکه اجتماعی ویراستی ! معرفی پلتفرم ویراستی | دانلود ویراستی

شبکه اجتماعی جدیدی در ایران شروع به کار کرده که شباهت بسیار زیادی با پلتفرم توییتر دارد. در ادامه این مقاله به بررسی جایگزین توییتر یعنی شبکه اجتماعی ویراستی می پردازیم .

معرفی اجمالی شبکه اجتماعی ویراستی

شبکه اجتماعی «ویراستی» که ظاهرا به تازگی آغاز به کار کرده، طراحی شبیه به توییتر دارد و در نگاه اول می‌توان از آن به عنوان «توییتر بومی» یاد کرد. شباهت‌های طراحی و تجربه کاربری ویراستی با توییتر آنقدر زیاد است که حتی لوگوی آن یادآور پرنده آبی توییتر است. سازنده این شبکه اجتماعی در ایران شرکت «توسعه سامانه پویش رسانه آسیا»، و شناخته‌شده‌ترین محصول آن هم پیام‌رسان گپ است.

جایگزین توییتر : ویراستی !

انتشار این شبکه اجتماعی البته با زمانی همراه شده که فارغ از افزایش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های فیلتر شده، تمام تصمیم‌گیران فضای مجازی از دولت گرفته تا مجلس و نهاد‌های بالادستی، تاکید می‌کنند که کاربران باید وارد پلتفرم‌های داخلی شوند و نیاز آن‌ها به پلتفرم‌های خارجی کاهش پیدا کند. در چنین شرایطی، پلتفرمی که شباهت بسیاری با یک توییتر ایرانی شده دارد، در حال توسعه و آماده‌ی جذب کاربران می‌شود.


توییتر معرفی شرکت پلتفرم های داخلی و خارجی | مالک پیامرسان های ایرانی و بین المللی


حمایت دولت از پلتفرم ویراستی

مدیرعامل virasty البته در گفتگو با دیجیاتو هرگونه حمایت دولتی را در مقطع کنونی رد می‌کند اما باید دید آیا در آینده از حمایت‌های متنوع دولت برخوردار خواهد شد یا خیر. اگر اخبار مربوط به پیام‌رسان‌های بومی را در سال‌های قبل دنبال کرده باشید، نام «مهدی انجیدنی» برای‌تان غریبه نیست. او مدیریت پیام‌رسان گپ را نیز بر عهده دارد و اکنون ویراستی را راه‌اندازی کرده و البته به خود تیک آبی احراز هویت را هم در ویراستی داده است.

بیانیه مهدی انجیدنی درمورد ویراستی

به اعتقاد او، این محصول یک «توییتر بومی» نیست و اهداف متفاوتی دارد. انجیدنی در همین رابطه گفت: «ما باور داریم که ویراستی یک توییتر بومی نیست تا کاربران در آن مطلب بومی بنویسند بلکه دنبال این هستیم تا زیرساخت عرضه محتوای پرمیوم را فراهم کنیم تا افراد بتوانند محتواهای اختصاصی خودشان را در ویراستی منتشر کنند. همچنین به دنبال ساخت یک رسانه تعاملی هستیم که جایش در ایران خالی است.»

انجیدنی با ذکر یک مثال، موضوع پرمیوم کانتنت بودن virasty را شرح داد و گفت:‌ «به عنوان مثال یک خبرنگار یا تحلیلگر یا هر متخصص دیگری می‌تواند محتوای اختصاصی و دقیق خود را در virasty منتشر کند و از دنبال کنندگان خود حق عضویت برای بازدید از این محتواها بگیرد.»

جالب است بدانید که از مدتی پیش قابلیت مشابهی به توییتر اضافه شده است. این قابلیت «سوپر فالو» نام دارد و کاربران تاثیرگذار می‌توانند محتوای اختصاصی را صرفا به افرادی که حق اشتراک پرداخت کرده‌اند، نمایش دهند.


جایگزین توییتر : شبکه اجتماعی ویراستی ! معرفی پلتفرم ویراستی | دانلود ویراستی


پلتفرم ویراستی ، فقط بومی نیست !

با وجود اینکه انجیدنی تاکید دارد virasty قرار نیست یک توییتر بومی باشد، اما نگاهی به فضای این پلتفرم، از لوگوی آن گرفته تا فضای رابط کاربری آن، همگی تداعی کننده شبکه اجتماعی توییتر است. انجیدنی در پاسخ به این سوال دیجیاتو که اگر ویراستی یک توییتر ایرانی نیست چرا تا این حد از نظر ظاهری به توییتر شبیه است، گفت که آنها قصد داشتند رابط کاربری که برای کاربران آشنا است را عرضه کنند و روی یک فرمولی که جواب خود را پیش کاربران پس داده، تمرکز کنند.

انجیدنی در پاسخ به این پرسش که چرا در روزهای اوج فیلترینگ و اختلالات در شبکه اینترنتی کشور تصمیم به عرضه ویراستی گرفته‌اند و آیا قرار است در آینده تغییراتی در نوع دسترسی به اینترنت ایجاد شود یا خیر اعلام کرد: «تصور نمی‌کنم دسترسی به توییتر از شرایط فعلی بتواند سخت‌تر شود. بحث اینترنت طبقاتی و… را هم ما نه در جریانش هستیم و نه می‌دانیم واقعا اجرا شدنی است یا نه. واقعیت اینست که ما سیاست‌های خود را بر اساس حرف مسئولان و تصمیم‌های این افراد پیش نمی‌بریم. چرا که مسئولین هر چند ماه یکبار عوض می‌شوند و تصمیمات تازه‌ای اخذ می‌شود و عملا نمی‌توان روی این وعده‌ها اطمینانی حاصل پیدا کرد.»


دانلود پلتفرم ویراستی

آمار نصب و دانلود این برنامه نیز در دو مارکت اندرویدی مایکت و بازار روی هم رفته زیر ۵۰۰ نصب است. اما انجیدنی باور دارد که virasty آینده موفقی خواهد داشت: «ما در فضای وب عملا جایی نداریم که مردم درباره یک خبری بحث کنند. در حال حاضر در بهترین حالت، یک کانال یک خبری را درج می‌کند و یا پست اینستاگرامی می‌زنند و مردم در کامنت‌ها باهم بحث می‌کنند. ما قصد زنده کردن ابزار رسانه‌ای و ابزار تعاملی در کشور را داریم. توییتر در ایران وایرال نیست و بسیاری از مردم حتی اسم آن را نشنیدند، virasty می‌تواند این نقش را به خوبی ایفا کند در اهداف خود یعنی پرمیوم کانتنت و رسانه تعاملی بودن، حرکت کند.»

روش های دانلود شبکه اجتماعی ویراستی :


آیا این مقاله برای شما مفید بود ؟ آیا شبکه اجتماعی ویراستی موفق خواهد بود ؟ نظر شما چیست ؟ از شما دعوت به مقاله معرفی مالک پیامرسان های ایرانی می نماییم .

, ,
فعال رسانه ای و بلاگر حوزه تکنولوژی

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *