زارع پور: ماهواره ناهید بزودی پرتاب می‌شود | وزیر ارتباطات از پرتاب ماهواره خبر داد

پرتاب ماهواره ناهید

وزیر ارتباطات از تلاش برای پرتاب ماهواره ناهید تا پایان سال جاری خبر داد. در این مقاله همراه سید علی ابراهیمی باشید !


وزیر ارتباطات از پرتاب ماهواره ناهید خبر داد !

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره وضعیت ماهواره ناهید اعلام کرد «این ماهواره به‌زودی پرتاب می‌شود و در تلاش هستیم پرتاب آن امسال انجام بگیرد.»

وزیر ارتباطات همچنین از فعالیت ماهواره خیام که هجدهم مرداد امسال به فضا پرتاب شده بود خبر داده . و گفت: «این ماهواره فعال است و تصاویر آن هم دریافت می‌شود و با دستگاه‌هایی که به تصاویر آن نیاز دارند در تعامل هستیم.»


زارع پور : ماهواره ناهید بزودی پرتاب می شود !

با توجه به این که ماهواره خیام با همکاری روسیه و توسط این کشور ساخته شده است، زارع‌پور به همکاری فضایی بلندمدت با روسیه در زمینه ساخت ماهواره نیز اشاره کرده و گفت: «تعاملات ما با روسیه در حوزه فضایی ادامه دارد و کارهای مشترکی تعریف کرده‌ایم؛ ماهواره خیام ۲، ۳ و ۴ را با کمک همدیگر می‌سازیم و برنامه‌ی بلندمدت چهار ساله با این کشور داریم.»


وزیر ارتباطات: پیگیر حذف اپلیکیشن‌ ایرانی از Play Store هستیم ! پرتاب ماهواره ناهید


ماهواره ناهید چیست ؟ معرفی ماهواره ناهید

ماهواره ناهید ۱، ماهواره‌ای مکعب مستطیلی شکل است . که علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده بر روی بدنه آن، از دو صفحه خورشیدی بازشونده بهره می‌برد . ماموریت این ماهواره مخابراتی در راستای دست‌یابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده . و فناوری به‌کار گرفته شده در آن، پایه اصلی فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های عملیاتی کشور است.


کاربرد و مزایا ماهواره ناهید

از مهم‌ترین دستاوردها و فناوری‌های این پروژه می‌توان به طراحی، ساخت و تست پین پولر رهایش آرایه‌های خورشیدی، ساخت پنل‌های خورشیدی با سلول‌های گالیم آرسنایدی، ساخت محموله مخابراتی باند Ku، توسعه داده‌پردازی ماهواره با قابلیت افزونگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تصویربرداری با سرعت و نرخ فشرده‌سازی بالا مطابق شرایط لینک مخابراتی و نرم‌افزار تخمین نرخ گسترش پانل‌ها اشاره کرد.

سازه ماهواره ناهید ۱ از جنس آلومینیم سری ۷۰۰۰ بوده که فضای مناسب برای اجزای زیرسیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند . و از قطعات ماهواره در مقابل بارهای پرتابگر پشتیبانی سازه‌ای به عمل می‌آورد.

ارسال سیگنال بیکن در باند S و UHF و ارسال داده‌های تله متری و تصاویر و دریافت فرمان در باند S به ‌صورت دو طرفه، بدون نیاز به نشانه‌روی انجام می‌شود.

زیرسیستم توان ماهواره ناهید، انرژی الکتریکی تمامی بخش‌های ماهواره را در طول عمر عملیاتی، در شرایط سایه و نورگیری، تامین می‌کند و این زیرسیستم بدون نیاز به نشانه‌روی خورشید و حتی در شرایط باز نشدن صفحات بازشونده، ماموریت فوق را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

مکانیزم ماهواره، دو آرایه خورشیدی را به اندازه ۹۰ درجه در مدار باز می‌کند و حسگرهایی برای اندازه‌گیری شتاب باز شدن آرایه‌ها تعبیه شده است . که این آرایه‌ها در هنگام پرتاب در وضعیت بسته قرار دارند و در مدار با فرمان زمینی باز می‌شوند و از آغاز تا پایان بازشدن مکانیزم آرایه‌های‌ خورشیدی، در شب مداری تصویربرداری می‌شود.


پرتاب ماهواره ناهید


امکانات ماهواره ناهید چیست ؟

این زیرسیستم تمام الزامات مربوط به زیرسیستم‌های مکانیزم و مخابرات را تامین می‌کند . و برای تعیین موقعیت ماهواره ناهید از داده‌های GPS و ماژول رنجینگ به نحوی استفاده می‌شود ‌. که‌ الزامات بخش ‌فضایی ‌و بخش‌ زمینی ‌جهت ‌انجام‌ موفقیت‌آمیز ماموریت و ارتباط ماهواره با ایستگاه‌های زمینی در تمامی گذرها را تامین کند.

زیرسیستم کنترل حرارت شرایط حرارتی مقتضی برای عملکرد صحیح تمام زیرسیستم‌ها را در شرایط مداری، تامین می‌کند.

زیرسیستم مدیریت فرمان و داده، الزامات تشعشعی را مطابق استاندارد ECSS-E-ST-۱۰-۰۴ برآورده می‌کند و نرم‌افزار روی برد ماهواره افزونگی کامل دارد.

در بخش زمینی دو ایستگاه ارتباط اصلی و پشتیبان باند Ku وجود دارد. همچنین، حداقل چهار ایستگاه TT&C با چیدمان مناسب برای داشتن حداکثر دسترسی به ماهواره در نظر گرفته شده که ارسال تله کامند، دریافت تله متری و دریافت سیگنال بیکن را انجام می‌دهند و مرکز کنترل ماموریت (MCC) شبکه ایستگاه‌های زمینی را تکمیل می‌کند.


نظر شما درمورد ماهواره ناهید چیست ؟ از شما دعوت به مشاهده مقاله سخنان وزیر ارتباطات درمورد پلتفرم داخلی می نماییم .

,
اشتراک گذاری:
فعال رسانه ای و بلاگر حوزه تکنولوژی

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها