جایگزین موقعیت یاب GPS ؛ SuperGPS با ۱۰ سانتی متر اختلاف در مکان یابی!

جایگزین موقعیت یاب GPS معرفی شد؛ فقط 10 سانتی متر اختلاف در مکان یابی!

محققان موفق به ابداع یک سیستم جایگزین GPS شده‌اند که به ویژه در محیط‌های شهری، قوی‌تر و دقیق‌تر از موقعیت‌یاب‌های کنونی عمل می‌کند.

مروری بر تاریخچه : GPS چیست ؟

سامانه‌ای برای یافتن موقعیت جغرافیایی است. این سامانه از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زنند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راکتهای کوچکی این ماهواره‌ها را در مسیر درست نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها نَو اِستار (NAVSTAR) گفته می‌شود. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و بلندی جغرافیایی گیرنده‌های روی زمین نشان داده می‌شوند.

سامانه جی‌پی‌اس بدون وابستگی به گیرنده‌های تلفن یا اینترنت عمل می‌کند. با این فناوری‌ها می‌توان اطلاعات دریافتی از این سامانه موقعیت‌یاب را بهتر و کاربردی‌تر کرد. سامانه جی‌پی‌اس می‌تواند توانایی حیاتی در زمینه موقعیت‌یابی برای کاربری نظامی یا همگانی در سراسر جهان فراهم کند.


معرفی جایگزین موقعیت یاب GPS : جی پی اس جدید !

یک سیستم موقعیت‌یاب جایگزین GPS با بهره‌وری بالاتر و دقیق‌تر توسط محققان دانشگاه فناوری دلفت، دانشگاه وریج آمستردام و موسسه پژوهشی VSL توسعه یافته است. نمونه اولیه این زیرساخت جدید که تحت شبکه تلفن همراه کار می‌کند، توانست به دقت ۱۰ سانتی‌متری دست یابد. این فناوری جدید برای اجرای طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی پیشرفته مبتنی بر مکان، از جمله وسایل نقلیه خودران، ارتباطات کوانتومی و نسل بعدی سیستم‌های ارتباطی سیار حائز اهمیت است.

امروزه بسیاری از زیرساخت‌های حیاتی ما به سیستم‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی مانند GPS متکی هستند. با این حال، این دسته از سیستم‌های ناوبری که به ماهواره‌ها وابسته هستند، از محدودیت‌ها و آسیب‌پذیری‌های قابل توجهی رنج می‌برند. وقتی سیگنال‌های رادیویی آنها روی زمین دریافت می‌شوند، عمدتا عملکرد ضعیفی دارند و هم‌چنین هنگامی‌که این سیگنال‌ها توسط ساختمان‌ها منعکس یا مسدود شوند نیز موقعیت‌یابی دقیق امکان‌پذیر نخواهد بود.

مزایا GPS جدید

عوامل مختلفی باعث کاهش دقت جی‌پی‌اس در محیط‌های شهری می‌شود و اگر بخواهیم از آن در وسایل نقلیه خودران استفاده کنیم، احتمال خطا بالا می‌رود. هم‌چنین، شهروندان و مقامات ما در واقع برای کار با بسیاری از برنامه‌های مبتنی بر مکان و دستگاه‌های ناوبری به GPS وابسته هستند. علاوه بر آن، تاکنون هیچ سیستمی به عنوان پشتیبان در این زمینه ساخته نشده است.


جایگزین موقعیت یاب GPS معرفی شد؛ فقط 10 سانتی متر اختلاف در مکان یابی!


استفاده از شبکه مخابرات سیار به جای ماهواره

پروژه جدید محققان که SuperGPS نام دارد، با هدف توسعه یک سیستم موقعیت‌یاب جایگزین GPS از شبکه مخابرات سیار به جای ماهواره استفاده می‌کند و قادر است عملکرد دقیق‌تر و قابل اعتمادتری را ارائه دهد. ژرون کوئلمیج از دانشگاه وریج آمستردام می‌گوید:

ما دریافتیم که با چند نوآوری پیشرفته، شبکه مخابراتی می‌تواند به عنوان جایگزین دقیق‌تر و مستقل از سیستم GPS عمل کند.

یکی از نوآوری‌های محققان، اتصال شبکه تلفن همراه به یک ساعت اتمی بسیار دقیق است، به طوری‌که می‌تواند پیام‌های کاملا زمان‌بندی شده را همانند ماهواره‌های GPS پخش کند. ضمن اینکه اتصالات از طریق شبکه فیبر نوری فعلی برقرار می‌شوند.

سیگنال‌های رادیویی سیستم جایگزین GPS

سیستم جدید جایگزین GPS هم‌چنین از سیگنال‌های رادیویی با پهنای باند بسیار بیشتر از حالت رایج، استفاده می‌کنند. از آنجاکه بیشتر ساختمان‌ها سیگنال‌های رادیویی را منعکس می‌کنند، اغلب می‌توانند باعث سردرگمی دستگاه موقعیت‌یاب شوند.

پهنای باند بالای سیستم ما به مرتب‌سازی بازتاب‌های گیج‌کننده سیگنال کمک کرده و دقت موقعیت‌یابی را افزایش خواهد داد.


آیا این مقاله برای شما مفید بود ؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید ! از شما دعوت به دیدن مقاله حل مسایل ریاضی با عکس گرفتن می نماییم .

فعال رسانه ای و بلاگر حوزه تکنولوژی

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *