تلاشی برای کشف حیات فرازمینی : ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی دنیا شروع شد !

تلاشی برای کشف حیات فرازمینی : ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی دنیا شروع شد !

تلاشی برای کشف حیات فرازمینی : ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی دنیا شروع شد !

دانشمندان رسماً اعلام کردند که پروژه احداث بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی دنیا موسوم به SKA یا «آرایه کیلومتر مربعی» کلید خورد. احداث بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی دنیا با نام «آرایه کیلومتر مربعی» (SKA) رسماً در استرالیا آغاز شد. توسعه این پروژه از سه دهه پیش کلید خورده بود. این تلسکوپ علاوه بر استرالیا، در آفریقای جنوبی هم ساخته خواهد شد. این تلسکوپ با بیش از ۱۳۰ هزار آنتن می‌تواند میلیاردها سال به عقب برگردد و در دورترین اجرام کیهانی به‌دنبال حیات و پاسخ دیگر پرسش‌های دانشمندان بگردد.

آرایه های تلسکوپ SKA

به گزارش گاردین، SKA در ابتدا شامل دو آرایه خواهد بود. یکی در غرب استرالیا ساخته می‌شود که SKA-Low نام می‌گیرد و از ۱۳۱,۰۷۲ آنتن شبیه درخت ساخته می‌شود. نام این آرایه به‌خاطر حساسیتش نسبت به سیگنال‌های رادیویی فرکانس پایین انتخاب شده و قرار است هشت برابر حساس‌تر از تلسکوپ‌های مشابه باشد و ۱۳۵ برابر سریع‌تر از آسمان نقشه‌برداری کند.

آرایه دوم با ۱۹۷ بشقاب معمولی با نام SKA-Mid در آفریقای جنوبی ساخته می‌شود. ساخت این تلسکوپ در‌نهایت شش سال طول خواهد کشید. البته دانشمندان و منجمان می‌توانند پیش از تکمیل احداث SKA به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند. بنابراین احتمالاً اولین رصدهای این تلسکوپ رادیویی از چهار سال دیگر آغاز خواهد شد.


تلاشی برای کشف حیات فرازمینی : ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی دنیا شروع شد !


تلسکوپ SKA چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

پروفسور «الن دافی»، دانشمند ارشد مؤسسه سلطنتی استرالیا درباره بخشی از اهداف SKA می‌گوید: «اهداف علمی این پروژه درست مثل ابعاد آن بسیار عظیم‌ هستند و از تحقیق به‌دنبال شکل‌گیری سیارات و نشانه‌های حیات بیگانه گرفته تا نقشه‌برداری از تار کیهانی ماده تاریک و رشد کهکشان‌ها در رشته‌های گسترده در جهان را شامل می‌شود.»

دکتر «سارا پیرس» از مدیران پروژه SKA نیز می‌گوید: «تلسکوپ‌های SKA آن‌قدر حساس هستند که می‌توانند رادار یک فرودگاه روی سیاره‌ای در حال گردش به دور یک ستاره در فاصله ده‌ها سال نوری از ما را تشخیص دهند، پس شاید بتوان جواب بزرگ‌ترین سؤال تمام دوران‌ها را پیدا کرد: آیا ما در جهان تنها هستیم؟»

«فیلیپ دایموند»، دبیرکل سازمان SKA می‌گوید ساخت این تلسکوپ رادیویی یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های علمی تاریخ بشر خواهد بود.


نظر شما درمورد تلسکوپ SKA چیست ؟ آیا این مقاله برای شما جالب بود ؟ نظر خود را با سید علی ابراهیمی به اشتراک بگذارید !

, ,
فعال رسانه ای و بلاگر حوزه تکنولوژی

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *